Ballı çay içmenin tadını sadece içenler bilir. Geçtiğimiz günlerde özellkle de sosyal medya da ballı çay içenler gündeme çıkmış ve uzmanlar da bir açıklama yapmak ihtiyacına girmişlerd,. Ballı çay içtikten sonra ağzımızı çalkalamanın gerekliliğini uzmanlar açıkladı. 

Özellikle de grip mevsiminin başlaması ile birlikte uzmanlar sıcak bitki çayları içimi konusunda uyarılarda bulunmakta. Ancak öyle ki ballı ya da şekerli olarak tüketilen çayların dşlerde bıraktığı tahrbatta büyük olmakta. Ballı çay içtikten sonra dş fırçalama konusunda uyaran uzmanlar en azından ağzımızı suyla çalkalamanın gerekliliğidnden de bahsetmekte. 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Hastayken diş etleriniz hassaslaşıp kanıyor diye dişleri fırçalamamak büyük bir hatadır” diyor. Kökdemir, “Gripliyken bol bol tükettiğiniz portakal suyu veya ballı bitki çaylarından sonra eğer ağzınızı çalkalamaz, dişlerinizi fırçalamazsanız; bu durum çürük başlangıcına veya diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Her ne kadar sürekli dişlerinizi fırçalamak istemeseniz de bu dönemde hijyene iki katı kadar daha fazla önem verilmesi gerekiyor.”

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanayan diş etleri nedeniyle dişlerini fırçalamaktan kaçınanlara da uyarılarda bulundu: “Gripken, bağışıklık sisteminiz virüsler ile mücadele ederken zayıf düşebilir ve ağzınızdaki bakteriler daha aktif hale gelebilir. Bunun sonucunda da diş etleriniz ağrımaya başlayabilir. Her ne kadar bu durum sizi diş fırçalama konusunda isteksiz bir hale getirse de aslında bu dönemde dişlerinizi çok iyi fırçalamamız gerekir ki grip hastalığını atlattıktan sonra bir de diş eti hastalığı ile uğraşmayın.”