Öncelikle panik yapmayın. Panik hiçbir durumda olmadığı gibi arı sokmasında da tedavi edici olmayacaktır. Arının soktuğu bölgeyi sivilce sıkar gibi sıkmayın. Bu durum zehrin daha fazla yayılmasına neden olacaktır. Arının iğnesi temiz ve küçük bir bıçak yardımı ile ya da tırnağınız ile deriden çıkarılmalıdır.

ALERJİK YAPIDA OLMAYANLAR İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Alerji testi yaptırdınız ve böcek sokmalarına karşı alerjinizin olmadığını öğrendiniz. Ne güzel! Arı sokması ile karşılaştığınızda uygulamanız gereken birkaç temel adımla bu süreci atlatabilirsiniz. İşte o adımlar…

Bir diğer çözüm olarak karbonat ve suyu karıştırıp macun kıvamında bölgeye sürülebilir.

Her derde deva sarımsağı dövüp yaranın üzerine sürebilirsiniz.

Bir diğer çözüm lavanta yağının zehri alan özelliği olacaktır.

Son olarak, tamamen çaresiz kaldığınız durumlarda kendi idrarınıza başvurun. İdrarda bulunan amonyak zor durumlarınızda sizi kurtaran tek çözüm olabilir.

ARI SOKMALARINA KARŞI NELER YAPABİLİRSİNİZ?

İlk adım temizlik. Bölgeyi su ve sabun ile temizleyip ardından arının sokmuş olduğu bölgeyi soğutmalısınız. Bunun için buz, soğuk su ya da soğuk bantlardan destek alabilirsiniz. Arının soktuğu bölge ağız içerisinde ise ağzınızda sirke ve suyu karıştırarak gargara yapıp sonrasında yakınınızda bulunana sağlık kuruluşundan destek almalısınız.