Uzmanlar, normal gibi görülen ve zamanla düzelir düşüncesiyle tedavisi ertelenen çocuklardaki kabızlığın, makatta yara ve kanama, kaka tutma, kaka kaçırma, hatta büyüme ve gelişmede duraksama gibi komplikasyonlara neden olabildiğini belirtti.

Küçük yaştaki bebeklerin anne sütüyle beslenmeyip zararlı kuru bebek mamalarını tüketmesi sonucunda ortaya çıkan kabızlık sorunları oldukça tehlikeli hastalıklara da yol açabiliyor. Bu sebeple daha büyük çocuklarda ise oyuna dalıp kaka tutma, okulda veya kreşte kakasını yapamama, kuru ve lifsiz gıda tüketimi nedenler arasında olmaktadır. 

Küçük yaştaki bebeklerde ortaya çıkan kabızlığa neden olabilecek ve tedavisi gerçekten çok zor olan pek çok hastalık vardır. Özellikle anne-babada da kabızlık varsa çocuklar da bu sıkıntıyı çeker. Bu hastaların bir kısmı büyüdükçe pelvik kaslar ve karın içi basıncını iyi kullanarak kaka yapmayı daha düzenli hale getirebilir. Ancak bunların iyi takip edilerek tanı ve tedavi konusunda gerçekten her şeyin yapıldığından emin olmak gerekir. Bu olumsuz sonuçlara maruz kalınmaması için yeni doğan bebeğinizin 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmesi de oldukça önemlidir.