Avrupa’da fipronil adlı böcek ilacı bulaşmış yumurtaların tüketime sunulması ile patlak veren zehirli yumurta krizi ilk olarak Hollanda ve Belçika’da ortaya çıktı. Fransa ve Almanya’ya, son olarak da 28 AB üyesi ülkeden 24’üne yayıldığı açıklandı. 

KONTROLÜ ELDEN BIRAKMIYORUZ

Her ay işletmelerin Bakanlık yetkilileri tarafından ziyaret edilerek, yem ve yumurta örnekleri alındığı ve gıda mevzuatına göre gerekli analizlerin yapıldığı ve bugüne kadar sağlık nedeniyle hiçbir yumurtanının yurtdışından dönmediğinin belirtildiği YUM-BİR açıklamasında, “Bugüne kadar yapılan denetimlerde yumurtalarda insan sağlığını riske edecek fipronil veya benzeri bir maddeye rastlanmamıştır.

YETKİLİLERDEN SERT AÇIKLAMA GELDİ!

Türkiye yumurta üretimi ve ihracatında önemli bir konuma sahiptir. Dünya yumurta üretimde 9. sırada bulunan ülkemiz, yumurta ihracatında Amerika ve Hollanda’dan sonra üçüncü sırada bulunmaktadır. Ülkemizde her fırsatta oluşturulması gerektiğini vurguladığımız bağımsız gıda kontrolünü başka ülkelerin alt yapısız araştırmalarıyla heba etmeyeceğini belirten yetkililer bu sayede Türkiye'nin gıda ve tarım konusunda daha da ilerlemesi gerektiğini ve bu yolda ciddi adımlar atılacağını da sözlerine ekledi.