BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Reishi yenilebilir bir mantar değildir. Mantar özü ya da çay elde edilmelidir. Genellikle meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde yaklaşık 9 aylık gibi bir sürede yetiştirilir. Reishi mantarı, birçok rahatsızlığa karşı etkinliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi etkisi nedeni ile uzun ve sağlıklı yaşamın şartı olarak kabul görmüş ve 'Ölümsüzlük Mantarı' olarak adlandırılarak Uzakdoğu'da asırlar boyunca sadece imtiyazlı grubu oluşturan hanedanlar ve çocukları tarafından tüketilebilmiştir.

STRES VE UYKUSUZLUKLARA MÜCADELEDE YARDIMCI OLUYOR

Kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerinde de iyileştirici etkiler vardır. Anti-aging etki göstererek hücreleri yeniler, düzenli kullanımda streste azalma ve uyku düzeninde düzelmeler görülür.

Kırmızı Reishide bulunan polisakkaritlerden, beta-l,3-D- glukan ve beta-l,6-glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklık sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarının artmasına ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.KOLESTROL VE DİYABETLE SAVAŞIYOR

Yapılan çalışmalar, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için Reishi mantarının koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi problemlerle savaşmaya yardımcıdır. Kan dolaşımını düzenleyerek, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur . Meme, prostat, akciğer kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir. Son yıllardaki bazı çalışmalarda, Ganoderma lucidum (Reishi) meyvelerinin ekstraktlarında kanser hücrelerinin haberleşme yolları (signaliıg patways) üzerine etkili bileşikler bulunduğu gösterilmiştir.

MEME KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Yüksek metastatik kanser hücrelerinin en önemli özelliklerinden birinin AP-1 ve NF-KB trankripsiyon faktörlerinin sürekli aktivasyonu olduğu bilinmektedir. Hızla yayılan meme kanser hücrelerinin yayılma hızlarının inhibisyonu için bu trankripsyon faktörlerinin inhibe edilmesi gerektiği gösterilmiştir.

Reishi mantarından hazırlanan ekstraktlarda (meyve ve spor) bulunan bileşiklerin AP-lve NF-KB nin aktivitelerini (özellikle prostat ve meme kanserlerinde) sürekli inhibe ettiği gösterilmiştir.REİSHİ MANTARININ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta ortalama 2 saat kadar kaynatılır ve bekletilmeden içilir. Yüksek miktarda antioksidan içeren bitkisel ürün hemen tüketilmelidir. Ortalama 1,5 saat içerisinde özelliğini yitirir.

NOT: Başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korunmada etkili olan mantarı mutlaka doktora danışarak kullanılması tavsiye ediliyor.KAYNAK : IMMU-NAT