ABD’nin Pensilvanya eyaletinde geçen yıl şubat ayında evine dönerken düşen sabah donmuş halde bulunan 26 yaşındaki genç hayata döndü. 

Tıp dünyasını şaşkına çeviren olayda Justin Smith, hastaneye kaldırıldığında donmuştu ve kalbi durmuştu. Doktorlar gencin kalbini çalıştırdı, vücut ısısını artırdı. 15 gün boyunca komada, yaşam destek cihazıyla hayatta tutulan Justin uyandı. Yürüme ve konuşmayı tekrar öğrenen genç bir yıllık tedavinin ardından taburcu edildi. 

Evet haber bu. Haber siteleri bu haberi bu şekilde kullanıp okurlarına servis ederken bu olayın tıbbi boyutunu Ulke.com.tr araştırdı.

Konuyla ilgili bir dönem hem A Milli futbol takımının hem de A milli basketbol takımının doktoru Adnan Bağrıaçık Ulke.com.tr'ye önemli açıklamalarda bulundu. Operatör doktor Adnan Bağrıaçık'a göre haber düzmece...

TIBBEN BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN DEĞİL

Bir insan bedeninin donduktan sonra 1 gün, 5 gün, 1 saat, 15 gün sonra canlanıp hayata dönmesi olayı mümkün değildir. Bunun aksini kimse iddia edemez. Söylediğin haber tamamen bir düzmece, uydurmadır. Vücudu donan bir insanın kalbi de donar. Donan kalp kan pompalayamaz. Beyne kan gitmeyince insanın diğer organları da geri dönülmez bir şekilde iflas eder. Yani kalp öldükten sonra her şey ölür. Bir insanda buna en fazla 3-5 dakika dayanabilir. 

ORGANLARIN DONDURULMASI VE 5 YIL SONRA KULLANILMASI MÜMKÜN!

Tıpta bu gelişmiş bir durumdur. Organlar, yumurtalıklar, vücut sıvıları dondurulup ileride kullanılabilmekte. Ancak insan bedeni dondurulamaz. Donan bir kalp ve beyin insan bedenine sonra hükmedemez. Çünkü ölür. 

DONDURULUP SONRA YAŞAMA KAVUŞMAYI İSTEYEN MİLYONLARCA HASTA VARDIR...

Dünyada milyonlarca kanser hastası var. Veya başka bir hastalığı ilerlemiş yaşama şansı azalmış bir çok hasta. Eğer dondurulma ve bir süre sonra yaşama durumu tıbben mümkün olsa hepsi kabul eder. Dondurulma haberine kimse inanmasın doğru değil...

ANCAK FİLMLERDE OLUR!

Konuyla ilgili Amerikan filmlerine olan konu olan Cezalandırıcı filmi ise bu haberle tam örtüşüyor. Bir suçlunun yakalanıp dondurulmasıyla başlayan film onun hakkından gelebilen tek isim ünlü oyuncu Sylvester Stallone'nin de dondurulmasıyla devam ediyor.

Ancak kötü insanların eline geçen dondurulma sisteminde suçlu serbest bırakıldıktan sonra cezalı olan Stallone den hayata döndürülüp suçlunun yakalanması isteniyor. Yani tamamiyle tıbben mümkün olmayan bir film kurgusu. Zaten bu kurgu 23 yıl önce 1993'te filmlere bile konu olmuş. 

nusret.odabas@ulke.com.tr