En büyük şarkı yarışmalarından biri olan Eurovision'da bugüne kadar hangi kostümler giyildi? Hangi kostümler daha fazla ses getirdi ve unutulmadı? Detaylar haberimizde...

SERTAB ERENER - 2003

Son olarak 2012 yılında yarışmaya katılan, Türkiye’ye Eurovision’daki tek birinciliğini 2003 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen yarışmada, sevilen şarkıcı Sertab Erener “Everyway That I Can” adlı şarkıyla kazandırmıştı. Güzel şarkıcı Sertab Erener, hem güçlü sesi hem de koreografisiyle o yıl Avrupa’da gönüllerde taht kurmuştu.

CELINE DION - 1988

Celine Dion bir röportajında, Eurovision’u kazanmasının çok özel bir an olduğunu ifade etmişti. Dion, 1988 yılında daha kariyerinin başlangıcında İsviçre adına yarıştığı Eurovision’da sahneye Kanadalı tasarımcı Michael Robidas’ın kıyafetiyle çıktı. "Ne Partez Pas Sans Moi" ile birinciliği kazanan Dion'a kıyafetinin şans getirdiğine inanıyor.

VERKA SERDUCHKA - 2007

2007 yılında, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna’dan Verka Serduchka ve ekibinin çabası birinciliğe yetmedi. İçinde Almanca sözler de bulunduran çılgın şarkısı ‘Dancing Lasha Tumbai’ ile Verka Serduchka ikinciliğe razı oldu. Ama ‘şarkı söyleyen disko topu’ bu komik kıyafetiyle gönüllerin birincisi oldu.

ABBA - 1974

Dört harf, iki çift, bir pop efsanesi: ABBA 1974’te “Waterloo” adlı şarkıyla Eurovision yarışmasını kazandı. Hit olan şarkı birçok ülkenin müzik listelerinde zirveye yerleşti. Grup, İspanyol paça pantolon, platform topuklu ayakkabı, renkli kumaşlar, zincirler ve parıltılarla 70’lerin tipik görüntüsü içindeydi.

CONCHITA WURST - 2014

Ona 2014 yılında galibiyeti getiren sesi miydi, şarkısı mıydı ya da cinsiyetlerle oyunu muydu bilinmez. Ancak Avusturya'ya “Rise Like A Phoenix” ile Kopenhag'ta birincilik kazandıran Conchita Wurst’un Eurovision tarihine ismini yazdırdığı bir gerçek.

LORDI - 2006

Finlandiyalı heavy metal grubunun sahne gösterisi sinirleri sağlam olmayanlara göre değildi. Aynı şey kostümleri için de geçerli. Lordi, “Hard Rock Halleluja” ile 2006’da birinci oldu. Gösterisiyle şaşırtan, şoke eden, büyüleyen grup uzun süre hafızalardan silinmedi.

HADİSE - 2009

2009 yılında Moskova’da düzenlenen Eurovision yarışmasında kırmızı saten iki parçalı kostüm giyen sevilen popçu Hadise’nin kıyafeti tartışma konusu olmuştu. Türk asıllı Belçikalı stilist Mahmut Karadağ’ın tasarladığı elbise uzun süre magazin gündeminde konuşulan konulardan biri oldu.

MANGA - 2010

2009 yılından sonra Eurovision sahnesinde sadece erkek şarkıcılar; Manga (2010), Yüksek Saadakat (2011) ve Can Bonomo (2012) Türkiye’yi temsil etti.

YÜKSEK SAADAKAT - 2011

CAN BONOMO - 2012