Yeni nesilin başarılı yönetmenlerinden biri olan Neill Blomkamp, Yasak Bölge 9, Elysium : Yeni Cennet ve Chappie filmleri ile özgün bir tarz yakalayarak kendinden çok söz ettiren yönetmenlerden olmuştu. Genç nesilin yetenekli yönetmeni hazırlayacağı yeni projesi ile ilgili bir takım hususları hayranlarının teklifine ayırıyor.

En son Alien 5 ile gündemde yer alan başarılı yönetmen, Oats Studios’un yapımcılığında Sigourney Weaver’ın başrolü oynadığı kısa film türündeki bilim kurgu serisinin ilk filmini Rakka ismi ile Youtube üzerinden hayranlarının beğenisine sundu. Deneysel kısa film olarak gösterime giren videonun taşıdığı asıl amac sonunda uzun metrajlı bir film çekebilecek bütçeyi elde edebilmek.

Serisinde dört bölüm bulunduran yapımın filmini izleyen seyirciler filmi beğenirlerse ikinci bölüm için ücret ödemeleri gerekecek ve böylece üçüncü ve dördüncü filmler için yapım bütçesi hazırlanacak. Ortaya sunulan diğer bir yol ise, dört film de ücretsiz bir şekilde izlenecek ve izleyenlerin en çok beğendiği bölüm seçilerek filmin uzun metrajlı çekimi için bütçe ayarlanacak. İki seçenekten birinin seçilmesi kararını hayranlarına bırakan yönetmen, çekimlerini yoğun bir şekilde ilelettiği Alien projesinin kendisi için tamamen bittiğinin haberini verdi.