Toplum içerinde eski tarihlerden itibaren bazı gelenekler ve görenekler doğrultusunda oluşturulan ve gerçekliğine inanılan pek fazla yanlış ifadeler mevcuttur. İnsanların bu gibi ifadeleri araştırmadan başkalarına söyleyerek toplumda kalıplaşmasını sağlayan ifadeler her gen gün artmaktadır.

Toplum tarafından doğru olarak bilinen yanlışlardan bir tanesi de ‘İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz.’ düşüncesidir.
Şartlar ve imkânlar ne vakit hazır olursa, senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir. Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. "Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz." diye bir şart koşulmamaktadır.

Müslümanların, Ramazan ve Kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır. O da cuma günüdür. Yani Ramazan veya Kurban Bayramı cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse, o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.

Söz konusu düşünce özellikle İslam öncesi Arapların uyguladığı bir durumdu.