Başkent Kazan'daki Piramit Kültür ve Eğlence Merkezi'nde düzenlenen tören, gelenlerin kırmızı halıdan geçmesi ile başladı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, hazırlanan etkinlikte yaptığı konuşmada, festivalin her geçen sene bir ncekine nazaran daha fazla ilgi gördüğünü belirtti.

Bu festivalde, Türkiye'yi kısa film dalında tanıtacak olan ‘Duvar’ filminin yönetmeni Mustafa Koray Polat, ilk defa Kazan'ı ziyaret ettiğini ve düzenlenen bu güzel festivale katılmaktan büyük zevk aldığını dile getirdi.

Polat, ülkemizi temsil edecek ‘Duvar’ filinin, Türkiye'de çocuklarıyla birlikte yaşamaya çalışan bir Suriyeli kadının hayat hikayesini ele alıyor.

Türkiye'yi ‘Duvar’dan başka, Abdulgafur Şahin'in "Çünkü Aşk", Mustafa Kara'nın Macaristan-Türkiye ortak yapımı "Kalandar Soğuğu", Mehmet Başak'ın "Eski Güzel Günlerin Sonu" filmleri de temsil edecek.

TÜRKİYE’NİN OSCAR’A GİDEN FİLMİ

Yönetmen koltuğunda Can Ulkay'ın oturduğu ‘Ayla’ adlı film, Türkiye'nin Oscar adayı seçilerek bir başarıya imza attı.

Türkiye'nin 90. Akademi Ödülleri'ndeki adayı, ay yüzlü bir kızla ay yıldızlı bir askerin 65 yıllık hikayesini anlatan ‘Ayla’ filmi oldu.
13 filmin başvuruları arasından, Ulkay'ın ‘Ayla’ adlı filmi, Oscar adayı olarak seçildi. Film Kore Savaşında yaşanan dramatik ve gerçek bir hikayeyi seyirciye sunmaktadır.