Tarihte bugün meydana elen önemli havadisler;

1- 1570 yılında Osmanlı Devleti Lefkoşa fethini gerçekleştirdi. Akdeniz’de yer alan Kıbrıs adasının fethi 1570 senesinde Lefkoşa’nın fethedilmesi ile kapılarını Türklere açtı. Osmanlı adaya girdiğinde mevcut feodal sistemi kaldırarak millet sistemine geçti.

2- 1922 yılında İzmir işgalden kurtarıldı. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde galip gelinmesinden sonra Türk Ordusu, Yunan Ordusunu önüne katarak işgal altında olan İzmir’e girdi.

3- 1923 yılında Atatürk tarafından Cumhuriyet Halk Partisi kuruldu. CHP çok partili hayata geçtikten sonra bir daha iktidara gelemedi.

4- 1948 yılında Kuzey Kore, Kim İl-sung tarafından kuruldu. Sovyetler ve Çin Kuzey Korey’i desteklerken, ABD Güney Kore’yi destekledi.

5- 1971 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin kurulmasına yönlik kanun kabul gördü. Boğaziçi Üniveritesi, 16 Eylül 1863 tarihinde Cyrus Hamlin ve Christopher Robert’ın çalışmalarıyla Robert Kolej adını alarak kuruldu. Yüz seneden fazla bir zaman bu isimle şimdiki Güney Kampüsü'nde eğitim çalışmaları yapılmasının ardından, bağımsız bir üniversite kurulmasına yönelik ilk adımlar 10 Eylül 1971'de Türkiye Hükûmeti'ne devredilerek atıldı.

6- 1974 yılında Keban Baraj ve Hidroelektrik Santrali açıldı.

7- 1993 yılında İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) birbirlerini tanımayı kabul etti.