Tarihte Bugün 11 Temmuz’da meydana gelen önemli havadisler:

1- 1340 yılında Altın Mahmuzlar Savaşında Flandreler Fransa Krallığı ordusunu yenilgiye uğrattılar. Altın Mahmuzlar Savaşı 11 Haziran 1302`de Belçika’nın Kortrijk şehri yakınlarında meydana gelmiştir. Bu savaş Avrupa tarihinde ilk kez bir yerli halkın, gelişmiş sistemde oluşturulmuş atlı şövalyeden oluşan Fransız ordusunu yenmesiyle tarihte önemli bir yere geçmiştir.

2- 1740 yılında Pogrom: Yahudiler Küçük Rusya (Bugünkü Ukrayna)’dan sürüldüler. Pogrom (Katliam), Rusçada “zulmetmek, şiddet kullanarak yok etmek” anlamında kullanılan bir terimdir. Terim, tarihsel olarak, Rus İmparatorluğu'nda ve diğer ülkelerde bulunan Yahudi karşıtlarının Yahudi topluma şiddet eylemleri için kullanılır.

3- 1789 yılında Fransız devrimci Lafayette, "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi"ni Devrimci Milli Meclisi´ne sundu. 1789 Fransız Devrimi’nin ardından, insan haklarını korumak amacıyla Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi yayımlandı.

4- 1939 yılında Milli Piyango İdaresi kuruldu.

5- 1960 yılında İdam cezasında yaş haddi kaldırıldı.

6- 1971 yılında Şili bakır madenlerini millileştirdi.

7- 1979 yılında Abdi İpekçi cinayetinin katil zanlısı Mehmet Ali Ağca ve Yavuz Çaylan yakalandı.

8- 1980 yılınd rdu’nun Fatsa ilçesine yüzlerce asker ve polis “nokta operasyonu” düzenledi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi, bütün evler arandı. Sol görüşlü bağımsız Belediye Başkanı Fikri Sönmez de dahil 300 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı, Başkan Sönmez'in görevine son verdi.

9- 1995 yılında Bosna Soykırımı: Ratko Mladiç komutasındaki Sırp ordusu, Bosna-Hersek´teki Srebrenitza Bölgesi´nde, toplamda yaklaşık 8.000 Boşnak´ın öldürüldüğü Srebrenitza Katliamı´na başladı. 11 Temmuz 1995 günü meydana gelen bu katliam insanlık tarihinin en kara günlerinden birisidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yapılan en büyük katliamdır. Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımla doğuya doğru hızla ilerledi ve nüfusunun yüzde 75'ini Müslümanların oluşturduğu 36 bin nüfuslu Srebrenitsa'yı ele geçirdi. Birkaç ay sonra Boşnaklar kasabayı geri aldı.

10- 2010 - İspanya Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupasını Hollanda'yı 1-0 yenerek ilk kez Dünya Kupası sahibi oldu.