Tarihte bugün 1 Temmuz’da meydana gelen önemli havadisler:

1- 1683 yılında Osmanlı ordularının Viyana’ya taarruzu başladı. Tarihte Viyana Bozgunu olarak geçen kuşatma, IV. Mehmet döneminde Osmanlı Devleti’nin Viyana’yı kuşatması ile gerçekleşti. Osmanlı ile Avusturya arasında gerçekleşen en uzun savaş bu kuşatma ile meydana geldi.

2- 1798 yılında Napolyon Mısır’ı işgal etti. Mısır seferi tamamen Napolyon’un istemesi üzerine gerçekleşmiştir. Osmanlı’nın bir vilayeti olan Mısır’ın ele geçirilmesi ile İngilizlerin Uzakdoğu’ya olan erişiminin engellenmesi girişimi olarak öne sürülen bir projedir.

3- 1908 yılında SOS, Uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali olarak kabul edilmiştir.

4- 1911 yılında Kandilli Rasathanesi kuruldu. 1 Temmuz 1911 yılından itibaren meteoroloji faktörlerinin sürekli ve sistemli bir şekilde ölçümüne başlanıldı. Kurulduğu ilk zamanlar Rasathane-i Amire ismini almıştı.

5- 1925 yılında Türk Tayyare Cemiyeti Mektepleri için ilk piyango projesi düzenlendi. Tayyare Cemiyeti’nin gelirlerinin arttırılması için çekiliş düzenlendi.

6- 1929 yılında Ankara-İstanbul arasında ilk telefon bağlantısı kuruldu.

7- 1935 yılında Mimar Sinan’ın biyolojik ve morfolojik yapısını araştırmak için mezarı açıldı. İddialara göre bu süreçte Mimar Sinan'ın kafatasını da çaldılar.

8- 1945 yılında bilim ve siyaset alanında tanınan Dr. Adnan Adıvar vefat etti.

9- 1984 yılında TRT, televizyonda tamamen renkli yayın dönemine başladı.

10- 1994 yılında Yaser Arafat 27 yıllık sürgünden sonra Gazze’ye döndü.