Turizm denilince akıllara gelen ve İstanbul'un gözde yerlerinden biri olan Şile, sene sonuna kadar birbirinden farklı festivaller için ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, bu konuda yaptığı açıklamalarda, Şile'nin doğası ve tabiatıyla farklı bir vizyon oluşturduğunun gerçekliğini ortaya koydu. Sene sonuna kadar çeşitli festivallerin hazırlığı içinde olan Şile’de vatandaşların iyi vakit geçirmesini söyleyen Tabakoğlu, ‘Şile, İstanbul’un sahip olduğu bir şanstır. Doğal özelliklerini koruyan ve bununla turizm yapan bir ilçe olma özelliğini ortaya çıkarıyor. Şile Bezi Festivali 19 Temmuz'da ziyaretçilere kapısını açacak. Uluslararası olacak festival bir hafta kadar sürecek. Şile bezi ve muadili ürünlerle bir fuar havasında yapılacak. Festivalde çeşitli konserlerde olacak’ şeklinde konuştu.

Tabakoğlu, Şile Bezi Festivali'nin ardından çeşitli programların süreceğini belirtti. Bu programlardan birinin Kitap Festivali olduğunu söyleyen Tabakoğlu, "Turizm sezonunda kitap festivali yapacağız. Deniz ve kitap çok da güzeluyar düşüncesindeyiz. Ziyaretçilerimiz, güneşin ve denizin tadını çıkarırken, kitapların sergilendiği ve her bir kitabın kendi dokusunda müzik ve sanatın icra edileceği festivalde güzel zaman geçirecek." sözlerinde bulundu.

Tabakoğlu, sene bitimine kadar, spor ve tarımsal turizm alanında, geleneksel ata sporu olan güreşe ilişkin festivallerin gerçekleşeceğinin haberini de verdi.