Yıllardır radyo programlarında, televizyon kanallarında ve sahnelerde ‘Şiir Okuyan Adam’ sıfatıyla bir çok kişinin hayranı olduğu Tayfun Ayaz sevenlerini ilk şiir albümü ‘Ney Gibi’yi çıkartarak mutlu etti. Kendini dinleyenlerin gönüllerine taht kuran Şiir Okuyan Adam, sevenlerine duygusal dakikalar yaşattı. Ney Gibi albümü, Tayfun Ayaz için ilk heyecan ve ilk aşk değerini taşıyor.

'Şiir Okuyan Adam' Tayfun Ayaz ilk heyecanını, albüm kapağında duygusal ifadelerle dile getirdi. Bu heyecanını, mutluluğunu, sevincini ve yılların birikimini şu şekilde ifade ediyor:
"Emek, sabır, azim, aşk, sevgi ve heyecan hepsi bu albümde. Bir insanın, başka birinin başarısı için kendinden katacağı her şey ne büyük erdemdir. Bu vesileyle desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, her gün özellikle gömleklerimi ütülemekten yorulan canım Annem'e teşekkür ediyorum. Başımızın tacı olan kıymetli babama teşekkür ederim"

'Şiir Okuyan Adam' Tayfun Ayaz, albüm çıkaryı sürekli düşündüğünü, en son bir yıl önce bu zamanın geldiğine karar vererek hazırlıklara başlayıp albümle taçlandırdığını söyledi. Tayfun Ayaz, albümünün de büyük emeği geçen aranjörü Taner Demiralp'a teşekkür etmeyi de unutmadı.