Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İtalya’nın başkenti Roma’da kıymetli eserlere yer veren sergide, Osmanlı sanatkârı Matrakçı Nasuh’un çalışmaları büyük ilgi uyandırdı. Sergiye gelen İtalyan misafirler çalışmaları uzun bir süre inceledi.

Osmanlı sanatkârı Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve nakkaş yönlerini konu alan "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, Roma'da İtalyan sanatseverlere görsel güzellik sundu. Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından hazırlanan ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh Sergisi", Roma'daki tarihi Societa Geografica Italiana Vakfı'nın kütüphanesinde gösterime sunuldu. Sergi yöneticiliğini Beste Gürsu'nun üstlendiği sergide, Nakkaş Sevim Ersoy'un önderliğinde 12 kadın sanatçının çalışmaları sergide yerini aldı.

Sergide, sanatçıların Matrakçı Nasuh'un "Beyan-ı Menazil Sefer-i Irakeyn" ve "Tarih-i Feth-i Şikloş Estergon ve İstol Belgrad" ve çeşitli 41 eseri sergide misafir edildi. İtalyan sanatseverlerdenpek fazla ilgi gören serginin açılışında Societa Geografica Italiana yetkilisi Simone Bozzato, konuşma yaptı. Bozzato, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği'nin katkılarıyla Roma'da hayata geçen bu sergiye ev sahipliğinde bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.