Osmanlı Devleti döneminde eğitime yeni başlayacak çocuklar için ‘Amin Alayı’ töreni düzenlenirdi. Eyüp Belediyesi ‘Amin Alayları’ geleneğini 13 Eylül’de düzenleyeceği bir etkinlikte tekrar uygulamaya başlayacak.

Eyüp Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Osmanlı döneminde eğitime yeni başlayacak olan çocuklara Amin Alayları töreni düzenlenirdi. Osmanlı Devletinin kültürel zenginlikleri arasında olan bu gelenek eğitime yeni başlayan çocukların endişelenmemelerini çocukların okuma ve eğitime olan ilgilerini arttırmayı ve arkadaşları ile kaynaşmaları gibi büyük faydalar hedefliyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da Osmanlı Devleti’nin 500 senelik bu faydalı ve güzel kültürünü tekrar hayata geçiriyor.

AMİN ALAYLARI NEDİR ?

Osmanlı toplumunda okullara başlamak için yaş sınırlaması yoktu. Her çocuğun olgunlaşma çağının farklı olmasını göz önünde bulunduran Osmanlı’da genellikle dört ile altı yaş arasında okullara başlanırdı. Çocuğu okula başlayacak aile için ziyafet verilirdi.
Mekteplerde eğitime ilk kez başlayan çocuklar için 14. yüzyıldan 19. yüzyıl bitimine kadar çeşitli törenler yapılırdı. Bu törenlerin en önemlisi ve bilineni Amin Alayları’dır.

Amin Alayı yapılacağı gün, okula başlayacak çocuğun evi bir güzel temizlenir sonrasında öğrenci olacak çocuklarla birlikte hamama gidilirdi. Yeni elbiseler giydirilir ve süslenirdi. Çocuklar için okula başlamak çok heyecanlı bir hal içinde gerçekleşirdi.

Yeni kıyafetlerle Eyüp Sultan ve Fatih türbeleri ziyarete gidilirdi. Eve geri döndüklerinde okula götürmek için kendisini aynı okula başlayan arkadaşları gelir ve birlikte ilahi söylerlerdi. Eğitime başlayacak olan çocuk kendisi için hazırlanıp süslenmiş olan atlara binerek tören eşliğinde eğitim hayatına atılırdı.