Mısırlı arkeologlar tarafından yapılan araştırma ve incelemeler sonrasında 3 bin yıldan çok daha eski bir zamandan kalma dönemin ünlü bir kuyumcusunun mezarını gün yüzüne çıkardı.

Dönemin ünlü kuyumcusunun heykeli, mumyası ve mücevherleri Luxor kentinde Nil nehri yakınlarında keşfedildi.

Mısır'ın Antika Eserler Bakanı Khaled Al-Anali tarafından yapılan açıklamada, araştırmaların devam ettiğini, bundan başka eşyanın ve mezarların keşfedileceğini düşündüklerini ifade etti.

Bakan, 3bin 500 yıllık bu mezarın 15. yüzyıldan ve 18. hanedanı döneminden kaldığını belirtti.

BİN YILLIK MİSKÇİ DÜKKANI BULUNDU

Milattan önce 6 binli senelerden şimdiki yıllara kadar aralıksız yerleşim bölgesi olan ve bir zamanlar Asurlular ile Emeviler’in başkenti olan Harran Örenyeri'ndeki kazı faaliyetleri sürdürülüyor.

Bu seneki çalışmalarda hemen hemen bin yıllık önceye dayadığı düşünülen ‘miskçi dükkanı’ndan parçalar ve güzel koku şişeleri bulunan 300'den fazla süslü kürevi konik kap ortaya çıkarıldı.

Harran Örenyeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, kalıntılar hakkında konuşmasında, Örenyerin tarihsel açıdan önemli bir yer olduğunu ve tarihe ışık tutacak buluntulara rastlanıldığını belirtti. Önal, bu kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için gerekli çalışmaların çok titiz bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.