Mevlana Celaleddin Rumi'nin 16 yaşındaki 21'inci kuşak torunu Ceylin Şener, ABD'de eğitim aldığı okulda, "İslamofobi"ye karşı kurduğu "Humans First-Önce İnsan" isimli kuruluşta ortaya çıkardığı çalışmalarla dedesinin izinde olduğunu gösteriyor.

İSLAMAFOBİ'YE KARŞI ÖRNEK DAVRANIŞ
Ceylin Şener, 2016’da eğitim görmek için kayıt yaptırdığı ABD'deki "The Hill School" isimli okula gitti. Şener’in okuldaki oda arkadaşı ve ailesi onun Müslüman olmasından tedirgin oldular. Bu ve benzeri durumların meydana gelmesinden üzüntü duyan Şener, büyük dedesinin yolundan giderek Müslümanlara karşı oluşturulan ön yargıları kırmak için "Humans First-Önce İnsan" isimli bir kulüp kurdu.

13 ARKADAŞINI KULÜBE KATTI
Şener, önceliğin insana saygı duymak, din, dil, ırk çeşitliliğine takılmadan bütün insanlara eşit bir şekilde davranmayı temel aldığı kulübe, 8 kişi katıldı. Katılan kişilerin arasında oda arkadaşı da bulunuyordu. Türkiye’ye döndüğü zaman 13 arkadaşını da kulübe kattı.

"HERKESE KAPIMIZ AÇIK"
Oda arkadaşının ve ailesinin yalnızca Türk ve Müslüman olduğundan dolayı ona arar vereceği düşüncesine kapıldıklarını söyleyen Şener, kapılarının herkese açık olduğunu, insanlığa faydalı olmak isteyen bütün arkadaşlarla birlikte çalışabileceklerini ifade etti.
Şener, kulüpte çeşitli aktiviteler yaptıklarını, aldıkları drama, çalgı yapım, müzik gibi derslerle toplumun yararına çalışmaya dikkat ettiklerini ifade ederek, kapılarını açıp, kulüp üyelerine öğretim görevlilerince eğitim verilmesi olanağını sağlayan Anadolu Üniversitesine de teşekkür etti.