Yüce Allah’ın bizlere rehber olarak indirdiği yüce kitap Kur’an-ı Kerim’den hayatımızı etkileyecek 7 öğüt şunlardır:

1- Sabredin
‘Allah’a ve Rasul’üne itaat edin ve birbirinizi çekiştirmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elinizden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle birliktedir.’ (Enfal-46)

2- Kötülerin yanında olmayın
‘Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur. Sonra size yardımda edilmez.’ (Hud-113)

3- Olumsuz duygularda Allah’a yönelin
‘Eğer şeytandan bir kışkırtma seni dürterse, hemen Allah’a sığın. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.’ (A’raf-200)

4- Namazı bırakmayın
‘İnanan kullarıma söyle, namazı dosdoğru kılsınlar, hiçbir alışveriş ve dostluğun bulunmadığı bir gün gelmeden önce kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda gizlice ve açıktan harcasınlar.’ (İbrahim-31)

5- Sabah namazına özen gösterin
‘ Güneşin zevalinden gecenin karanlığına kadar namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir.’ (İsra-78)

6- Aceleci olmayın
‘İnsan çok aceleci yaratılmıştır. Size yakında ayetlerimi göstereceğim. Şimdi acele etmeyin.’ (Enbiya-37)

7- Sürekli tövbe halinde olun
‘Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Kim de tövbe eder ve salih amel işlerse işte o, Allah’a, tövbesi kabul edilmiş olarak döner.’ (Furkan-70-71)