İnsanlarla iletişim kurarken veya sosyal medyada yaptığımız paylaşımlarda duygularımızı ifade ederken çoğu zaman emoji yani yüz ifadelerini kullanırız. Genellikle ne konuştuğumuzu anlatmak için kelimelere ihtiyaç duymayız, yüz ifadeleri yeterli olur.
Mevcut emojiler arasında dini sembollerin yanında İslami sembollerde yavaştan yer almaya başladı. Son zamanlarda Müslüman sosyal medya kullanıcıları farklı İslami emojiler tasarladıkları görüldü.

Tasarlanan emojilerin çok az sayıda olması 15 yaşındaki Müslüman bir kızı rahatsız etmiş ve harekete geçmesini sağlamıştır. Rayouf Alhumedhi, aslen Suudi Arabistanlı olmasına rağmen Almanya’da yaşıyor. Rayouf, kendisinin temsil eden bir yüz ifadesi bulunmamasından rahatsız olur ve Apple ile iletişim kurmaya çalışır. Ancak olumlu bir geri dönüş alamaz. Rayouf daha sonra ‘The Unicode Consortium’ adlı kar amacı elde etmeyen bir kuruluşa başvurarak isteğini iletir ve talebi olumlu karşılanır. Royouf başvurusundan olumlu cevap gelince bazı İslami emojiler tasarlar. Sonrasında Apple şirketi de bu akıma direnemez ve kendisi de İslami ifadeler üretmeye başladı.

Bu haberden çıkarabileceğimiz sonuç, ‘karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak’. Yani karşılaşılan sorunlar karşısında yakınmaktan ziyade elinden geleni yapabilir, insanlara fayda sağlayabilirsin.