İmam-ı Gazali’yi insanlara tanıtan, hacmi küçük ama etkisi çok büyük olan değerli eseri Eyyühe’l-Veled isimli kitabı dilimize Ey Oğul olarak çevrilmiştir. Müslümanın 24 saati anlamına gelen bu eser dünyada birçok dile çevrilmiş ve UNESCO tarafından da yayınlanmıştır. Gazali’nin bu değerli eseri batıda ve doğuda okunma rekorunu kıran eseri, öğüt ve nasihat kitabıdır. İşte İmam-ı Gazali’den altın nasihatler:

Ey oğul!
Allah’tan nasıl korkulması gerekiyorsa sende o şekilde kork. Ona kulluk görevini gereği gibi yap. Haram kıldığı şeylerden mümkün olduğu derecede uzak dur.. Allah’ın saadete uzanan yolundan ayrılma. Hayatını düzene sokan emirlerini sakın ihmal etme ki, yaşayışın sıhhat bulsun, gözlerin aydın olsun. Çünkü gizli ve kapalı hiçbir şey Allah’tan gizli ve kapalı değildir.

Ey oğul!
Senin hayatını renk katmak için güzel belgeler koydum. Onları korur ve dediklerime kulak verir, günlük yaşayışını ona uydurursan hükümdarların gözleri ve gönülleri sana karşı ilgiyle dolup taşacaktır. O halde şu anda da, bundan sonra da babana itaat et.

Ey oğul!
Aklının hemen kabullenmeyeceği şeyi söyleme. Lüzumsuz lâftan, çok gülmekten, şaka ve alaya almaktan, din kardeşinle kavga etmekten sakın. Böyle yapmak saygıdeğerliği götürür, kin ve düşmanlık duygularını arttırır.

Ey oğul!
Dostuna da düşmanına da hoş davranışlarda bulun. Başkasına eza ve cefa etmekten kendini alıkoy ve bunu onlardan korkup ürktüğün için de yapma. Sadece iyi bir huy olduğunu düşünerek öyle davran.