İlahiyatçı yazar Abdulvahid van Bommel, Hollanda’da bir ilke imza attı. Hollanda'da ilk kez çocukların faydalanabilmesi için Hollandaca Kur'an-ı Kerim tefsiri düzenledi. Bommel, ‘Çocuklara verdiğim derslerdeki edindiğim tecrübe ile çocukların sadece Kur'an-ı Kerim'i ezberleme yerine onu anlamaları gerektiğini fark ettim. Okuduklarını anlayabilsinler ki yaşantılarına uygulamada güçlük çekmesinler ’dedi.

Utrecht kentindeki Hollanda Diyanet Vakfına (HDV) bağlı Ulu Cami'de, van Bommel tarafından çocuklar için Hollandaca çıkartılan "De Koran uitleg voor kinderen" isimli Kur'an-ı Kerim tefsirinin tanıtılması için bir program tertip edildi.

Hazırlanan programa birçok Müslüman vatandaşın yanı sıra gayrimüslimler ve farklı etnik kökene mensup vatandaşlarda ilgi gösterdi. Ortaya çıkardığı eser hakkında açıklama yapan van Bommel, Müslüman olduktan sonra dört yıl Türkiye'de ilahiyat eğitimi gördüğünü ve sonrasında Hollanda'ya dönerek imamlığa başladığını anlattı. Hollanda’da görevli olduğu camide çocuklar için Kur’an-ı Kerim dersi verdiğini söyleyen van Bommel, hayatıı burada sürdüren Müslüman çocuklarının çok farklı bir kültürün içerisinde yetiştiğini söyledi. "Bu çocuklar sokakta veya okulda Hollandalı çocuklardan tenkit görebiliyorlar ve buna karşı İslam'ı anlatabilmek için hazır değiller. Bu çocuk tefsiriyle karşılaştıkları tenkitlere karşı hazırlıklı olmuş olacaklar." sözlerinde bulundu.