Yaz aylarının ilerleyen günlerinde Hollywood’un bütçeleri tavan yapan filmleri birer birer vizyona girerken, bu filmlerin gölgesinde kalan ve izleyicilerin gözünden kaçabilecek çok fazla bağımsız filmde vizyon hakkını elde edebilecek. Bu şansı yakalayan filmlerden bir tanesi de sinemaseverlerle buluşacak.

Başarılı oyunculuğu ile bilinen Stanley Tucci‘nin yazıp yönettiği Final Portrait, İsviçreli ressam Alberto Giacometti‘nin Amerikalı yazar ve sanatsever James Lord‘un portresini çizerken geçirdiği zamanı ve iki dostun arasında oluşan bağın hikâyesini izleyenlere anlatacak. Filmin başrollerini bu yıl Genius dizisinde Albert Einstein olarak tanıdığımız Geoffrey Rush ile Armie Hammer paylaşıyor. Oyuncu isimlerinin yanında Clémence Poésy, Tony Shalhoub, James Faulkner ve Sylvie Testud gibi isimlere de yer vermektedir.

Filmin içeriği ise şu şekilde: Final Portrait, Alberto Giacometti ile Amerikalı yazar ve sanatsever James Lord’un farklı ve duygusal arkadaşlığının hikâyesini beyazperdeye taşıyor.. Lord’un gözünden sanatsal sürecin güzelliğini, hayal kırıklıklarını, derinliğini ve bazen de kaosunu mükemmel bir biçimde yansıttığı film, 1964’te Paris’e yaptığı kısa yolculuğu esmasında Giacometti’nin arkadaşı Lord’un portresini yapmak istemesini konu ediniyor. İngiltere vizyonlarında 18 Ağustos’ta vizyona girecek olan film için Türkiye’de kdahaca belirlenen bir tarih bulunmamaktadır.