Ertuğrul firkateyni faciasının 125. yılı vesilesiyle çekilen "Ertuğrul 1890" filmi, başarılı yapımlara yer veren kanallardan biri olan TRT 1 ekranlarında izleyenlerle buluşacak.Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun pekişmesinde büyük rol oynayan iki tarihi olayın ele alındığıı Japon-Türk ortak yapımı "Ertuğrul 1890" yarın gösterime girerek tarih severleri beklediği yapımla buluşturacak.

Yönetmen koltuğunda başarılı yönetmenler arasında olan Mitsutoshi Tanaka'nın oturduğu filmde, Seiyou Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Alican Yücesoy, Yui Natsukawa, Uğur Polat, Yukiyoshi Ozawa, Mehmet Özgür, Deniz Oral ve Tamer Levent gibi isimlere yer veriliyor.

Film, 1887'de Japon heyetinin İstanbul'u ziyaret etmesinden sonra Osmanlı firkateyni Ertuğrul'un Japonya'ya gitmesi ve geri dönmek için yola çıktığında 681 kişiyle batmasını ele alıyor.Firkateynden yalnızca 69 kişi sağ kurtulurken, yaralılar sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilir.Beraberindeki yıllarda, Türk-Japon dostluğuna atfen kazanın cereyan ettiği bölgeye anıt dikilir.Senaryosunu Eriko Komatsu'nun kaleme aldığı film yarın saat 20.00'de gösterilecek. Tarihte yaşanan çarpıcı  olayların konu olarak uyarlandığı film tüm tarihe ilgi duyanlar için başarılı ve kaçırılmayacak bir film.