Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 50 yıldır sürdürülen deve üzerinde ve tepsilerde çeyiz taşıma âdeti, yerli ve yabancı birçok insanın ilgisini çekiyor.

HAZIRLIKLAR BİR AY ÖNCEDEN BAŞLIYOR

Ülkemizin turizmde başı geçen yerlerinden biri olan Bodrum, sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra, senelerdir sürdürdükleri gelenek ve görenekleriyle de göz önüne çıkıyor. Burada evlenmek isteyen damadın, öncelikle eşinin ve ailesinin çeyizlerini hazır etmesi gerekiyor. Bu çeyiz hazırlığının tamamlanması yaklaşık bir ay kadar sürüyor. Sonrasında çeyizler düğünden birkaç gün önce deve sırtında taşınmaya başlanıyor.
Damat adayı Emin El, bu geleneğin sürdürülmesi için hazırladıkları çeyizleri deve sırtına yükledi. Gelin ve geride kalan çeyizler damadın ailesi ve akrabalarıyla birlikte eve doğru götürüldü.

GELİN VE DAMAT HARMANDALI OYNADI

Hava sıcaklığına aldırmadan Bodrum'un dar sokaklarından ilerleyerek davul ve zurna eşliğinde yaklaşık iki kilometre devam eden 100 kişilik ekip, kız evine geldi. Gelinin akrabaları getirilen çeyizleri alarak küçük hediyeler verdiler. Çeyiz alıp verme işlemi tamamlandıktan sonra gelin ve damat Harmandalı oynadı.
Günümüzde devam eden bu geleneğin tarihi 1960’lı yıllara dayanmaktadır.