Diyanet İşleri Başkanlığı olarak TÜBİTAK ile sembolik değeri çok yüksek olan bir protokole imza atılacağını vurgulayan Mehmet Görmez, şu açıklamaları yaptı:

"Üzerinde durduğumuz mesele biz Müslümanların neden içinde bulunduğumuz halde olduğumuzu gösteren bir tablo. Müslümanlar olarak ibadet vakitlerimizde dahi birlik sağlayamıyorsak, sevinçlerimizi ve hüzünlerimizi bile birlikte yaşayamıyorsak, eğer biz bayramlarımızı bile birlikte geçiremiyorsak, eğer biz Cenabı Hakk'ın bize ziya vermek üzere yarattığı güneşe, nur vermek üzere yarattığı aya yerleştirdiği o mevzilerin hesabını fark edemiyor, o hesapta bile ihtilaf ediyorsak, o zaman kendi aramızdaki sosyal konularda anlaşamıyor olmamız çok normal bir şeydir. Biz Allah'ın evrene yerleştirdiği ayetlerde bile anlaşmazlık gösteriyorsak, Allah'ın sosyal hayata yerleştirdiği ayetlerde de anlaşamayız."

AYGÖZ KURULMASI, İŞLETİLMESİ ve BAKIMINA İLİŞKİN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Arif Ergin de yaptığı açıklamalarda, İslam ülkeleri arasında dini günlerde meydana gelen farklılıkları ele alarak, "Bayramlarımızı aynı günde yapamıyorsak, dünya çapında kazanılmış bazı haklarımız varsa, biz Müslümanlar olarak 'şu gün bizim bayramımızdır, bugün bizim ayımızın başlangıcıdır' diye ortak bir şekilde karar veremiyorsak kaybımız büyüktür." dedi.

Ay takvimiyle ilgili Mayıs 2016'da dünya çapında yapılan anlaşmayı vurgulayan Ergin, bunun ay takvimlerinde geometrinin esas alınmasını içeren bir adım olduğunu hatırlattı. Ergin, TÜBİTAK olarak bunun altının bilimsel ve teknolojik olarak doldurulmasını üstlendiklerinin altını çizerek, yapılan protokolün bu yönden önem taşıdığını belirtti.
Yapılan konuşmalar sonrasında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile TÜBİTAK Başkanı Ergin, AYGÖZ Kurulması, İşletilmesi ve Bakımına İlişkin Protokolü'nü imzaladı.