Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamındaki Milli Kütüphane Başkanlığınca Türkiye’de bulunan kütüphanelere 117 bin 500, yurt dışındakilere ise 46 bin 560 kitap yardımında bulundu.Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman, Türkiye’de bulunan kütüphanelerin desteklenmesi için yaptıkları destekler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurumlarına bağış gibi yollarla ulaşan ve zaten koleksiyonlarında bulunan eserlerin kütüphanelere ulaştırılmasına ilişkin son 3 yıldır çok fazla çalışmalar yaptıklarını belirten Toman, bu doğrultuda Türkiye genelinde toplam 117 bin 500 kitabın farklı kütüphaneler yoluyla okuyucularla buluşmasını sağladıklarını anlattı. Toman, "Son üç yıllık zamanda kamu yararına çalışan vakıf ve derneklerin kütüphanelerine toplamda 6 bin 500 kitap desteğinde bulunuldu. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara 93 bin 200, üniversitelere ise 3 bin 800 kitap ulaştırıldı. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına da destek veriyoruz. Bu doğrultuda cezaevlerinin, jandarmanın da içerisinde bulunduğu kuruluşlara 14 bin kitap yardımında bulunduk’ ifadelerini kullandı.

Yurt dışında bulunan kütüphaneleri unutmadıklarını onlar içinde kitap yardımında bulunduklarını ifade eden Toman, çoğunluk olarak Avrupa ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerine, gelen istekleri dikkate alarak kitap yolladıklarını söyledi. Bu desteklerin Türk kültürünün tanıtılması ve kültürel diplomasi çalışmalarına da destek sağladığını söyledi.