UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi, Polonya'nın Krakow şehrinde düzenlediği toplantıda, Aydın'ın Karacasu ilçesindeki Afrodisyas Arkeolojik Alanı, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne adını yazdırdı. Afrodisyas ile birlikte Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'ndeki varlık sayısı 17'ye ulaştı.

AFRODİSYAS ALANI ADAY GÖSTERİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre; UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı, Polonya'nın Krakow şehrinde düzenlendi. Toplantıda, Türkiye'nin aday gösterdiği Afrodisyas Arkeolojik Alanı'nın, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi.

MİLATTAN ÖNCE 2.YÜZYILDAN MİLATTAN SONRA 6. YÜZYILA KADAR GÖSTERİŞİNİ KORUDU

Afrodisyas, eski Yunan ve Roma zamanlarına ait en gösterişli antik kentlerinin başında gelir. Tanrıça Afrodit tapınağıyla ünlü Afrodisyas, milattan önce 2. yüzyıldan milattan sonra 6. yüzyıla kadar sahip olduğu ihtişamından bir şey kaybetmedi.

DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDEKİ 17. VARLIĞIMIZ OLDU

Afrodisyas’ın listeye girmesi ile birlikte Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'ndeki varlık sayısı 17'ye çıktı. Afrodisias Arkeolojik Kenti’nde tapınaklar, bir tiyatro, bir toplanma yeri ve iki hamam yer almaktadır.

2018'DE GÖBELİKTEPE ADAY GÖSTERİLECEK

Diğer taraftan, Türkiye, 2018'de hazırlanacak olan UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Göbeklitepe Arkeolojik Alanı'nı aday olarak öne sürecek.