Aydın'ın Karacasu ilçesinde yer alan, isminde aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit'ten esinlenen Afrodisyas Antik Kenti, gündüz hayranuyandırdığı gibi gece de fotoğraf tutkunlarının en çok uğradığı bölgeler arasında yerini alıyor. Roma İmparatorluğu zamanına ait antik kent, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer edinmesi ve sağlam korunmuş olan kalıntıları ile gözleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Yabancı arkeologlar tarafında 1904 yılında başlanan kazı çalışmaları1961-1990 yıllarında Prof. Dr. Kenan Erim önderliğinde çalışmalarını sürdürdü. Erim'in vefatından sonra Oxford Üniversitesi'nden Prof. Roland R.R. Smith kazı çalışmalarına başkanlık etti.
Karacasu ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan kent, yerli ve yabancı bir çok trustin hayranlık dolu bakışlarından nasibini alıyor. Güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen kent 2016 yılında 69 bin 921 kişi misafir oldu. Gelen ziyaretçileri adeta tarihi bir yolculuğa çıkaran bölgeye turlarda düzenlenmekte. Kent ile aynı ismi taşıyan müzede burada yer almaktadır. Müzeye gelen ziyaretçiler burada 3 boyutlu ve kabartma heykelleri de görerek hem tarihi hem sanat eserlerini birlikte ziyaret ediyor. Fotoğrafçılar burada gece geç saatlere kadar çalışıp renkli görüntüler elde ediyorlar.