Sinema sektöründe vampir modası geçmeyen bir konudur. Kendine ait bir hayran kitlesi oluşturan vampir konulu filmler bir çok insan tarafından tutkulu bir hal alıyor. Kimi insan içinse tam tersi iğrençlik barındırıyor içerisinde. Vampir severler için 2000’lerin en iyi filmlerini bir araya getirdik. İşte o filmler:

Gir Kanıma: Yönetmen koltuğunda Tomas Alfredson’un oturduğu filmde, ergenlik çağına gelmiş vampir Eli’yi anlatıyor. Diğer vampirler gibi içinde beslemek olduğu bir canavar vardır. Kendine yakın bulduğu Oskar’ı başlarda arkadaş olarak görmeyen Eli, son zamanlarda aralarında oluşan sevgiyi anlatan hüzünlü bir aşk filmi

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır: Filmin yönetmenliğini Jim Jarmusch üstlenmiştir. Filmde, yüzyıllar boyunca birbirlerine aşık olan çif Eve ve Adam’ın tekrar buluşmasından sonra Eve’nin kardeşinin ortaya çıkması ile vampirlerin hayatında köklü değişiklikleri konu ediniyor.

Kan Arzusu: Filmin yönetmeni Chan-wook Park’tır. Emile Zola’nın ‘Therese Raquin’ romanından uyarlanan orijinal bir Güney Kore vampir filmidir.

Wha We Do in the Shadow: Jemaine Clement ve Taika Waititi’nin yönetmenliklerini yaptıkları film, dört tane vampir üzerine çekilen bir belgesel niteliğinde. Vampirlerin olağan yaşantılarını konu edinen bölümleri oldukça eğlenceli geçiyor. En komik vampir filmlerinden birisidir.

Kanıma Gir: Yönetmen koltuğunda Matt Reeves bulunmaktadır. İsveç filmi ‘Gir Kanıma’nın konusundan uyarlanmış bir Amerikan filmidir. Film taklide düşmeden aynı temayı oldukça başarılı bir şekilde ele alıyor.

Shadow of the Vampire: E. Elias Merhige’nin yönetmenliğini yaptığı film, sinema sektöründe en iyi vampir filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

Van Helsing: Filmin yönetmeni Stephen Sommers’dır. Film eleştirmenler tarafından beğenilmesede seyircilik bakımından son yılların eğlenerek izlendiği vampir filmlerinden birisidir.

Bir Vampir Hikayesi: Neil Jordan’nın yönetmenlik yaptığı film, diğer hemvampir filmlerinin aksine karakterlerinin psikolojisine odaklanan bir film.

Gece Nöbeti: Yönetmenliğini Timur Bekmambetov’un üstlendiği film, aynı ismi taşıdığı roman kitabından uyarlanmıştır. Film, vampirlerin Moskova’da geçen savaşından başarılı görsellere yer veriyor.

Vampir Cehennemi: Jim Mickle’nin yönetmenliğini yaptığı film, kıyametten sonrasında vampirlerin yaşamının devam etmesi ile karşımıza çıkıyor.