15 Temmuz’da yapılacak programların içeriğinde, 90 bin camide gece saat 00.13'te okunan selalar dinlenecek, cami ve minarelerin ışıkları sabah namazına kadar açık kalacak.Konuyla ilgili gelen haberlere göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla tüm il ve ilçe müftülüklerle "15 Temmuz Programları" konulu genelge paylaşıldı.Paylaşılan genelgede, "Ezanları Susturan Darbelerden Darbeleri Susturan Selalara" ilkesi ile 15 Temmuz 2016'nın yıl dönümünde tüm yurtta çeşitli hazırlıklar düzenlenecek.

Tüm Türkiye’de "Şehitlerimiz İçin 100 Bin Hatim Okuyoruz" kampanyası başlatılaca ve 14 Temmuz 2017 günü cuma namazı öncesinde camilerde verilen vaaz yerine 15 Temmuz şehitlerinin ruhlarına gönderilmek üzere "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti Programı" yapılacak ve okunan 100 bin hatm-i şerifin duası edilecek.

15 Temmuz ‘da yaşananları özellikle gelecek nesiller üzerinde unutulmaması amacıyla 14 Temmuz Cuma günü tüm yaz Kur'an kurslarında "Şehitlerimizi Anma Özel Programı"na da yer verildi.15 Temmuz 2017 Cumartesi gününü, 16 Temmuz 2017 Pazar gününe bağlayan gece, saat 00.13'te tüm Türkiye 90 bin camiden aynı anda okunacak olan selaları dinleyerek o geceye geri dönecekler. Tüm cami ve minarelerin ışıklarıda sabah namazına kadar açık kalarak ülkede manevi bir atmosfer yaşanmasına yardımcı olacak.

Uygun olan camiler de ise, "Şehitlerimize Rahmet Olsun, Birliğimiz Daim Olsun", "Şehitlerimize Rahmet Olsun, Kardeşliğimiz Daim Olsun", şeklinde mahyalara yer verilecek. Diyanet TV ve Radyo 15 Temmuz'da, tüm gün özel yayın yapacak, anma törenlerine de canlı olarak bağlanacak.