Kadınların evde geçirdikleri vaktin büyük bir bölümü mutfak sınırları içerisindedir. Mutfakta yemek pişer, yemeğin ardından bulaşıklar temizlenir, hatta sonrasında bir de mutfak temizliği yapılır. Çünkü yemek yaparken yalnızca yapımda ve yemede kullanılan malzemeler kirlenmez. Yağlı bir yemek hazırladığınızı düşünün. Yağ biraz bile sıçrasa ocaktaki çaydanlığa, tencereye bulaşır. Hele bir de tencerenizin dibi tuttuysa temizliği iyice zorlaşır. 

LİMON VE KARBONAT

Tencerelerinizin ya da çaydanlıklarınızın üzerine yağ lekesi sıçradıysa bu inatçı lekeden kurtulmak için karbonat ve limon kullanabilirsiniz. Önce temizlikte kullanacağınızın süngerin üzerine karbonat dökün, sonra da üzerine limon sıkın. Bu yöntemle en inatçı yağ lekelerinden bile kurtulabilirsiniz.

YANMIŞ YAĞLAR

Tencerenizin dibi tuttuysa öncelikle tencerenizin dibine bol miktarda karbonat serpin ve sonra üzerini su ile kaplayın. Ardından tencerenizin içinde bulunan suyu sökün ve tencerenin dibine iki yemek kaşığı sirke koyup, üzerine su doldurup bu kez iyice kaynatın. 15 dakika kadar kaynadıktan sonra tencereniz dibindeki tüm yağ lekelerinden ve yemek artıklarından arınacaktır. 

ÇAYDANLIK PARLATMA YÖNTEMLERİ

Bunun için amonyaklı krem temizleyiciyi süngerinizin yumuşak kısmına sürün ve deterjanlı sünger yardımı ile çaydanlığınızı temizleyin. Uygulama sonrasında çaydanlığınızın ilk günkü gibi parıldadığını göreceksiniz.