Herkesin büyük problemi haline gelen ve genellikle yüz bölgesinde çıkan sivilceler, ergenlik döneminden itibaren büyük bir cilt sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ergenlik dönemi ile başlayan sivilceler, yediklerimizin ve içtiklerimizin etkisiyle devam eden ve hatta genetik faktörlere de bağlı olarak devam eden enfeksiyonel bir görüntüdür. 

BİR GÜNDE SİVİLCELERİ GEÇİRMENİN YOLLARI

Sivilce üzerindeki iltihabı temizlemek için, pamuklu bezin içine buz küpü koyun ve sivilcelerin olduğu bölgeye uygulayın. Bu işlemi uygularken sivilcelerin üzerine çok bastırmamalısınız. Çünkü, sivilce üzerinde oluşan enfeksiyonun diğer bölgelere de yayılmasına sebep olabilirsiniz. Buz masajı yapmak, sivilcelerin kızarıklığının da geçmesine neden olmaktadır.

Sivilcelerinizi geçirmek için, evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz karbonat yönteminide uygulayabilirsiniz. Karbonat, cilt üzerindeki ölü hücreleri temizleyerek sivilcelerin yok olmasını sağlar ve yeni sivilce oluşumunu da engellemiş olur. 1 tatlı kaşığı karbonatı, 1 çay bardağı temiz su ile karıştırıp sivilcelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz.

C vitamini deposu Limon suyu, cilt üzerinde oluşan sivilcelerin önce kurumasına daha sonra leke şeklinde kalan kısımlarını geçirmesine neden olur. Limon suyu yöntemini her gece uyumadan önce yüzünüze uygulayabilirsiniz. Böylece sivilcelerinizin kısa sürede geçmesine şahit olacaksınız.

Gül suyu, yoğurt, yeşil çay, bal ve elma sirkesi gibi yöntemler de sivilcelerin geçmesini sağlayarak, cildi yeniler ve pürüzsüzleştirir.