Yeni satın alınan balın şekerlenmesi sorunu oldukça sık rastlanan problemlerden bir tanesidir. Özellikle soğuk ortamda muhafaza edilen balların şekerlenme olasılığı oldukça fazladır. Çoğu zaman kristalleşmiş ve kesilmiş balın geri dönüşü olmadığını ve kurtarılamayacağını düşünürüz. Bu durumun sonucunda da yeni satın alınan bal kavanozları çöpe atılmaktadır. Oysaki bu durumu önlemek ve kristelleşmesini engellemek bir kaç uygulamayla oldukça kolay olmaktadır.

KRİSTALLEŞEN BAL NASIL KURTARILIR?

Balın kristalleşmesini gidermek amacıyla benmari usulü eritme yöntemi kullanılmaktadır. Benmari usülü eritme yöntemi bir tencereye su koyup üzerine cam bir tasın içerisine eritmek istediğiniz besini koyarak oldukça kolay uygulanmaktadır.

YAPILIŞI

Bu işlemi yapmak için de aynı yöntemi uygulayacağız. Öncelikle dar bir tencereye su ilave edip kaynatalım. Su kaynadıktan sonra üzerine cam bir tas yerleştirip içerisine de şekerlenmiş balı ilave edelim. Bu balı tasın içerisinde tahta bir kaşık yardımıyla karıştıralım. Karıştırdığınız balın kısa süre içerisinde eski kıvamını alarak içerisindeki krsital şekerlenmelerinde yavaş yavaş eridiğini göreceksiniz. Bu sayede şekerlenmiş balınızı eski haline döndürüp tekrar tüketebilmeniz mümkün.