Her meyve her cilde uygun olmadığından dolayı cilt tipinizi bilmeden her meyveden peeling veya maske gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Akneli ciltlerin olmazsa olmazı kesinlikle kildir. Kil bildiğiniz gibi mineral açısından inanılmaz zengin bir doğal kaynak. Eğer kuru bir cildiniz varsa ihtiyacı olan en önemli şey nemdir. Nem açısından çok fakir olan ciltler ancak kuruyabilir. Avokadoyu bal ve tarçınla tatlandırabilirsiniz.

Yarım avokadoyu püre haline getirip 1 çay kaşığı zeytin yağı ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırıp cildinize sürün ve 15 dakika bekletin. Haftada bir ya da 10 günde bir yaparsanız gerçekten farkı hissedeceksiniz. Aynı maskeyi saçlarınız için de kullanabilirsiniz.

Yağlı bir cilde sahipseniz yapmamız gereken şey öncelikle cildinize ihtiyacı olan nemi vermek. Kadınların en büyük yanlışlarından bir tanesi 'benim cildim zaten yağlı ve nemlendirmeme gerek yok' diye düşünmeleridir. Özellikle bol bol su içmek. Gerçi cildinizin türü, yağ dengesi kuruluğu nasıl olursa olsun, bol su içmek sağlıklı cildin olmazsa olmaz ilacıdır.

Limon da fazlaca asidik bir meyve. Çok fazla kullanılırsa ciltte problemlere yol açabilir ama yağlı cilde haftada bir tonik yapıldığı zaman oldukça yararlı olmaktadır. Ayrıca gözenekleri de sıkılaştırmasıyla biliniyor.