Kadınların vazgeçilmez sefası haline gelen hamam kültürü Osmanlı döneminden gelmektedir. Özellikle Osmanlı dönemindeki kadınların vazgeçilmez rutinlerinden biri olan hamam sefaları sayesinde ciltlerinde oluşan ölü derilerden kese yardımıyla kurtulurlarmış. Bu işlem sayesinde ciltleri daha parlak ve canlı görünürmüş.

Saray kadınları yıllarca gül suyu kullanırdı. Gül suyu sayesinde ciltleri temizlenir, nemlenir ve kırışıkları giderilirdi. Osmanlı kadınlarında beyaz ten olmak makbuldü. Saray kadınları el ve yüzlerini beyazlatmak için limon kullanırdı. Kadınlar haftada birkaç kez ellerini ve yüzlerini limon suyu ile ovalardı.

Kadınların cilt bakımı için saraylara en kaliteli sabunları gelirdi. Bu sabunlar kullanacak kişinin zevkine göre şekillenir ve mutlaka koku eklenirdi. Saçları matlaştıran sabunun etkilerinden kurtulmak için ise bitkisel yağların gücünden faydalanılırmış.

Osmanlı döneminde yaşayan saray kadınlarının en vazgeçilmez rutinlerinden biri de kil ve sabun olmaktaymış. Öyleki kil maskesi ve sabun işlemi sayesinde ciltleri daha parlak ve canlı görünmeye yetiyormuş. Bu rutinin ardından ciltlerinin daha bakımlı olması adına da bitkisel yağlardan oldukça faydalanılmaktaymış.