Makyajda her fırça hareketiniz, her gölge hatta belki kaleminizi minicik taşırarak sürmeniz makyajınızda büyük farklar yaratarak sizi çok başka yerlere götürür. Ters smokey makyajın özelliği ise smokey makyajda göz kapağında oluşturulan dumanları, alışılagelmişlikten uzaklaşarak göz altına taşması olmasıdır.

Ters smokey makyajın en temel özelliklerinden biri göz kapağında kullanılan aydınlık tonlardaki ışıltılı farlar. Işıltılı farınızı göz pınarından göz kapağının ortasına kadar oturtun. Daha net bir ışıltı isterseniz farınızı nemli fırça ile kullanın.

Göz kapağının ortasından sonuna kadar ise ten rengi ya da sütlü kahve tonlarında mat bir far uygulayın.

Göz kapağında keskin ton geçişinden uzak durun. Yalnızca göz kapağının katlanma bölgesine kahve tonu bir far dağıtarak doğal

gölgesini geri kazandırın.

Daha sonra gözünüzün içine akmayan siyah göz kalemi sürün. Aynı işlemi üst kirpik diplerinize de uygulayın. Bu daha yoğun bakışlar elde etmenizi sağlar. Not: Küçük gözleriniz varsa bu adımı uygulamayabilirsiniz.

Şimdi de kaleminizi gözünüzün ortasına kadar kirpiklerinizin altına sürün. Gözlerinizin düşük görünmemesi ve kedi bakışı elde etmek için alt kirpik diplerinizi takip eden küçük bir çizgi ekleyin. Ve dağıtma fırçanızla ya da kulak çubuğu yardımıyla bütün çizgiyi dağıtın.

Göz altınıza kahve tonu bir far uygulayarak dumanlı görüntüye kavuşun.

Göz pınarlarınızdan alt kirpik diplerinize doğru tekrar ışıltılı bir far uygulayarak vurgulayın.

Kirpik diplerinizden uçlara kadar yoğun maskara uygulayın.