Bel ölçüsü kıyafet secimlerinde oldukça önemli olan unsurlardan bir tanesidir. Özellikle bel bölgesi vücuduna gire daha orantısız bayanlar kıyafet secimlerinde her zaman zorluk cekiyorlar. Bu durumu önlemek amaciyla bazı kurallara uymanız gerekiyor.

Eğer beliniz kısaysa ve boy ölçünüze göre bel boyunuz orantısız görünüyorsa , vücudunuzun alt bölümü daha küçük görünür. Giyiminizde vücudunuzun dengesini sağlamanız gerekir.

Dikey çizgilerin bulunduğu üstler deneyin. Bu çizgiler üst bölümünü daha uzun gösterir. Böylece beliniz bir miktar daha aşağıya iner. Çizgili bluzların çizgileri ince olmalıdır.

Vücudu sarmayan bol üstler giyebilirsiniz. Bu belin aslında nerede bulunduğu göstermemenin bir başka yoludur. Eğer uzun belli kadınsanız, sizin alt yarınızın uzun görünmesini sağlayacak giysiler giymeniz gerekir.

Belden kabaran elbiseler seçin. Bu stiller belinizin daha yüksek ve bacaklarınızın daha uzun görünmesini sağlayacaktır.

Bele oturan gömlerler seçin. Kısa gömleklerde bir sorun midedir. Bu tür gömleklerde kadınların karın bölgeleri ortaya çıkar. Özellikle belinizi kavrayan ve yüksek bel olan pantolonları giyinmek sizi olduğunuzdan daha uzun göstermeye yetecektir.