Banyolarda ve mutfaklarda kullanılan araçların en sık karşılaştıkları durum kireçlenmedir.  Bu kireç lekelerinin çıkarılması da en çok zorlanılan ev işlerinden biridir. Kireçlenme, evdeki eşyalarımızın kullanılmasını da güçleştirir. İşte bu işlemi her evde kolaylıkla bulunabilen bitkisel malzemelerle halletmenin püf noktaları;

DUŞ BAŞLIĞINDAKİ KİREÇ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Duş başlığını bir tencerenin içine koyun ve bu esnada bir başka tencerede bir bardak sirke ile bir litre suyu kaynatın. Kaynamış karışımınızı duş başlığının içinde olduğu tencereye dökün ve bir gece boyunca bekletin. Gecenin sonunda duş başlığınız kireç lekesinden tamamen arınmış olacaktır.

ÇAYDANLIKTA OLUŞAN KİREÇ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Bunun için limon tuzu ya da sirkeden faydalanabilirsiniz. Limon tuzunu ise aktarlardan alabilirsiniz. Limon tuzu kullanılan yöntem için öncelikle çaydanlığın yarısına kadar su doldurun ve bu suyun içine iki yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. Ardından suyu iyice karıştırın ve kaynatın. Suyu döktükten sonra ise çaydanlığı yıkayın. 

ÜTÜDEKİ KİREÇ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Ütünüzdeki kireç lekelerinden kurtulmanın yolu ise su ve sirke karışımından geçer. Öncelikle ütünün su haznesini su ve sirkeyle doldurmanız, akabinde ütüyü prize takarak ısınmasını beklemeniz gerekir.