Soğuk havalarda insan daha çok içine kapanır ve evden dışarı dahi çıkmak istemez. Çünkü dışarı çıkınca yapılacak aktiviteler kısıtlanmıştır.

Evden çıksanız da yine kapalı mekanlara sinema salonlarına ya da alışveriş merkezlerine gidersiniz. Ve orada da yapılabilecek en iyi şey bir şeyler atıştırmak olacaktır.

Ve bunların hepsi kışın sonunda size kilo olarak geri döner. Bu yüzdendir ki her bahar bir beş kilo versem yeter diyenlerin çoğalması!

İşte bu tip gereksiz şeyler yaşamamak adına ve bu kışı daha az zayiatla geçirmek için yapmanız gerekenler;

  • Hava soğuk diye sürekli olarak evde pineklemek sizin işinize geliyor olabilir. Ama hareketsizce oturduğunuz her dakika size kilo ve yağ olarak geri dönüyor. Kendinizi dışarı atın. Hiçbir şey yapamazsanız yürüyün, gezin, bir cadde belirleyin ve onu bir aşağı bir yukarı yapıp tamamlayın. Hem kendinizi daha zinde hissedeceksiniz hem de sizin için güzel bir aktivite olmuş olacak.
  • Yazın dahi zor su içebilen biriyseniz kışın sizden çok sıvı tüketilmesi beklenemez. Ama siz kendinizi bu konuda artık değiştirmelisiniz. Yeteri kadar sıvı almanın vücudunuza faydalarını saymakla bitiremeyiz. Böbreklerinizden tutun da cilt sağlığınıza kadar aklınıza gelmeyecek bir çok alanda sıkıntı yaşayabilirsiniz yeteri kadar su içmezseniz. O yüzden kendinize bir şişe yapın ve az 1,5 litre suyu su olarak tüketin. Çay, kahve ya da içtiğiniz diğer meyve sularından hariç!
  • Öğünlerinizi atlamadan günlük yiyeceklerinizi ayarlayın. En az 3 ana öğün beslenmenizi yapmalısınız. Ara öğünlerinde ise mevsimlik meyvelerden ve kuruyemişlerden yiyerek metabolizmanızın hızını korumaya çalışmalısınız.
  • Kış geldi mi üzerinizdeki rehavetten dolayı bir türlü tartılmak aklınıza dahi gelmez. Ama hafta da 1 kere olsa dahi tartılmayı adet haline getirin. Çünkü tartılırsanız kilo kontrolünüzü daha rahat sağlar ve anında müdahale edebilirsiniz, unutmayın!