Zaman zaman görülen göz şişkinlikleri yorgun ve hasta görünmenize yol açar. Özellikle göz altında ve göz kapaklarında görülen şişliklerine neden olan faktörlerin başında uykusuzluk gelmektedir. 

GÖZ ŞİŞMESİ NEDEN OLUR?

Uykusuzluk, yorgunluk, uzun süre televizyon ve bilgisayara bakmak, stres gibi etmenler gözlerin şişmesine neden olmaktadır. Bu sebeplerden kaynaklanan göz şişliklerinde C vitamini içeren krem ve jeller kullanabilirsiniz.

ADET DÖNEMİ

Göz altındaki şişlikler özellikle adet dönemlerine bağlı olarak görülüyorsa bolca yeşil çay ve ada çayı tüketerek şişliklerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gözlerinizin üzerine salatalık dilimleri koyup bekletmek de şişliğin azalmasını hızlandırabilir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Düzensiz ve sağlıksız beslenme göz altı torbalarında ve göz kapaklarında hem şişlik hem de morluk oluşmasına davetiye hazırlar. 

GÖZ ŞİŞLİKLERİNE KARŞI NE YAPILMALI?

Düzenli ve dengeli beslenme, azar azar yiyerek tüketilen gıdaların çeşitliliğini artırmak ve özellikle B12 vitamini başta olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarını karşılamak gerekir. 

GÖZ KAPAĞINDA OLUŞAN ŞİŞLİKLERİ GİDERME

Uyumadan önce göz makyajınızı temizleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Elma, üzüm, badem ve salatalık bileşenleri içeren doğal kremler kullanarak göz altına ve göz kapaklarına hafif dokunuşlarla masaj yapmayı ihmal etmeyin.