Mısırlılar'a ait eski fotoğlarda dikkat çeken hep gözler oluyor sonuçta. Aslında şimdiyi düşününce midemiz kaldırmasa da o zamanların imkanıyla gayet anlaşılır oluyor.

İlk rimeli timsah gübresi, bal ve suyu karıştırarak yapmışlar ve fil dişi yardımıylada sürerlermiş. 
Rimel her zaman değerli oldu. Roma'nın çöküşe geçtiği ilk zamanlar da ilgisini yitirir gibi olmuş ama sonra Kraliçe Victoria dönemine geldiğinde ilk iş rimeli tekrar gündeme getirmiş.

Artık rimel daha da ünlenmişti. Kadınlar çantalarındfa taşımaya işe o zamanlarda başlamış. Hatta kendİ rimellerini evde yapıyorlarmış. Kül ve mürver suyunu bir plaka üzerinde ısıtıp krem dokusuna getirip istediklerinde bir fırça yardımıyla sürerlermiş.

Fransız kimyacı Eugene Rimmel, vazelin ve kömür kullanarak yeni bir içerikle 19. yy'da kozmetik rimeli icat etti. Hata adını da soyadından aldı.Kirpik güzelliği uğruna ölen kadınlar
1933'te Bayan Brown, Lash Lure kirpik markasında bulunan parafinlerin toksik etkisiyle kör oldu. 

1957'de Helena Rubistein kutu içindeki vazelin bazlı rimeli, tüp içinde fırça ile sürülür şekliyle üretti. Renkli medya dönemine doğru gidildikçe de görsellik daha da ön plana çıktı ve rimel de geliştirilerek bugünlere geldi.