Dışarıda oldukça pahalı ve sağlıksız olan ağdaların yerine, evde temin edilebilir malzemelerden kolayca hazırlayacağınız ağda ile tüm istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Hem ekonomik, hem doğal. Ağda yaparken ciltte kızarıklık oluşmasını önlemek ve acı çekmemek için eczanelerde satılan anestezi içeren pomatları kullanabilirsiniz.

EVDE AĞDA NASIL HAZIRLANIR?

1 su bardağı toz şeker,

2 yemek kaşığı su,

2 yemek kaşığı limon suyu,

1 tatlı kaşığı tuz

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri kısık ateşte yaklaşık 8 dakika kadar karıştırarak pişirin. Şekerler kahverengileşince ağdayı ocaktan alıp biraz soğumasını bekleyin. Ağdayı isteğe göre fazla miktarda hazırlayıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman mikrodalga fırında ısıtıp kullanabilirsiniz.

AĞDA NASIL UYGULANIR?

Ağdanın uygulanacağı bölge temiz ve kuru olmalıdır. Islak alana uygulanan ağda bütün olarak çekilmez ve daha çok acı verir. Ağda ne çok sıcak ne de donuk olmalıdır. Ilık hale gelinceye kadar ağda ısıtılır ve donmadan cilde sürülür. Ağdanın ciltte fazla kalması, ağdayı çekerken daha çok acı hissedilmesine ve ağda sonrasında irritasyon, kızarıklık, batık, kabarma gibi sorunlara neden olabilir.