Yaşlanma karşıtı fondötenler; cilde ağırlık yapmayacak kadar hafif ve çizgilerin görünümünü azaltan özelliktedir. Hem nemlendirip hem de renklendirirken, özel içerikleriyle kırışıklıkların görünümünü azaltır. Kusur kapatmak için kullanacağınız fondötenler kompakt yapıda ve su bazlı olanlardır. Bu ürünlerde formül süngerin içinde olduğundan, yüzde opak bir yapı için az miktarda kullanabilirsiniz. Su bazlı olduğu için cilt nefes alır ve sivilce oluşmaz.

Fondöteni sürdüğünüzde yapışkan ve yağlı hissediyorsanız, üstelik tam da kapatamıyorsa, su veya serum içerikli olması farketmeksizin her türlü damlalıklı bir baz size uygun olur. Çok hafif olan bu karışımların bazıları yağ bazlıdır ama pigmentleri kuru yağlar içide asılı olduğundan yapış yapış olmazlar.

Su asılı pigmentli olanlar da var. Orta seviye kapatıcılık için tek bir katman yeterlidir, biraz daha kapatsın isterseniz bir katman daha sürebilirsiniz. Cildiniz fazla lekeliyse daha etkili stick fondötenleri tercih etmelisiniz.Katı krem yapılı bu fondötenler renk eşitsizliği ve akne izlerini tamamen kapatır. Uygularken parmaklarınızla cildinize uygulayın, sonra tüm yüzünüze doğru azar azar sürün. Yoğun sivilceniz varsa bu bölgeye sünger ile uygulayın.