Saç tipine göre kozmetik ürünü seçimi ne kadar önemliyse saç itemizleme için kullanılan ürünlerin de büyük önemi vardır. Saç özünde bulunan maddelere oldukça katkı sağlayan ürünlerin içeriğinde bulunan bileşimlerin de saç bakımına büyük katkısı bulunmaktadır. Aşağıya doğru saçların içinden elleri geçirerek tarayıp durulamak da saçların karışmasını engeller. Her yıkamadan sonra bakım kremi kullanmayın, kremin fazlası da aşırı nemlendirerek saçı kurutur. 

Kıvırcık saçlar hassastır ve çabuk kırılır. Sülfat içermeyen ürünler kullanın, sülfat saçı kurutur. Çok sık yıkamamaya çalışın. Kepekli saçlarda çinko içeren şampuanlar, katranlı sabun ve şampuanlar tercih edin. Kepekli saçlarda aşırı kuru oldukları için kepek problemi oldukça fazladır.

Saçın en çok kirlenen kısmı saç dipleri, şampuanı sadece saç derisine uygulayın. Uçlara yapılan fazla şampuan kurutup güçsüzleştirir. Saç dibine şampuanı sürüp uçlara doğru akıtarak temizleyin. Özellikle ince telli olan saçların kullanması gereken bitkisel şampuanlar da saçlara oldukça yararlıdır. Saçlar boyalıysa bakımının daha organik ürünlerden yana kullanılması saç bakımı için oldukça önemlidir.