Egzama cilt üzerinde oluşan ufak pütürcüklerin birleşmesidir ve yıllardan beri ciltte ve ellerde oluşan egzamaya bağlı yaralar yüzünden, sosyal hayyatlarında istedikleri gibi sosyal yaşamlarını sürdüremez olmuşlardır.

Egzama nedeniyle ellerin ve yüzün sürekli çatlaması açık yaralar oluşması egzamanın en belirgin özellikleridir. Deri hastalıkları uzmanlarına başvuran hastaların en az yüzde 10’una egzama (dermatit) tanısı konuluyor.

Egzamaya karşı kullanılan yaygın doğal çözümlerden biri yulaftır. Banyo suyuna yulaf eklemek veya macun haline getirdikten sonra egzamalı kısma sürüp 15 dk bekletmek faydalı olabilir.

Yulaf, anti-enflamatuvar ve antihistamin özellik gösteren bir besin maddesidir. Bu özellikleri sayesinde egzamalı bölgedeki kızarıklığa da iyi gelir.

Egzama problemini geçirmek için kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de yulaftır. Banyo suyunuzun içerisine yulaf eklemek veya yulafla suyu homojen hale gelinceye kadar karıştırıp vücudumuza masaj yapar şekilde uygulamak iyi gelecektir. Yulaf içeriğinde barındırdığı maddelerden dolayı egzama problemleri için bitkisel bir çözüm olarak görülmektedir.  Yulaf içeriğinde barındırdığı egzama karşıtı içerikler sayesinde bu problemi geçirmeye oldukça yardımcı olmaktadır.