Fiyat aralığı ne olursa olsun seçtiğiniz çantanın beklediğiniz kullanışlı sunması ve uzun ömürlü olması için alırken bu önerilere dikkat etmenizde fayda var.Çantanızın kumaşı ve yapıldığı malzeme de dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Bu seçimi daha çok mevsimlere göre belirleyin. Sonbahar ayları için deri çantalar, sıcak yaz ayları ve ilkbahar için keten, kumaş çantalar kullanabilirsiniz. Özellikle çanta seçimlerinde dikkat etmemiz gereken faktörlerden biri ise boy uzunluğumuzdur. Vücut şeklimizin büyük rol oynadığı çanta tercihlerimiz oldukça önemlidir.

Kıvrımlı ve şekilli bir vücuda sahipseniz çanta seçimlerinizde yine aynı şekilde kıvrımlı ve büyük olanlardan yana olmalıdır. Tam tersi minyon ve bir o kadar da düz hatlara sahipsenizde sizler için uzun saplı ve çok büyük çantalar kullanmak yanlış bir seçim olacaktır. Bu vücut şekillerine sahip olan kadınların daha kısa saplı ve daha küçük çantalar tercih etmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Eğer uzun boyluysanız da büyük ve yuvarlak şekillere sahip çanta seçimleriniz sayesinde daha hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz. İnce bir vücudunuz varsa da sizin için en doğru seçim çapraz askılara sahip uzun çantalar olacaktır. Bu görünümün tam tersi geniş vücut hatlarına sahipseniz kullanmanız gereken çanta tipi de vücudunuzda sırıtmayacak büyük ve şekilsiz çantalardan yana olmalıdır.