İngiltere’de yeni yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar ömürlerinin yaklaşık iki yılını, bir yılın da 9 gününü makyaj yapmaya ayırıyor.

İngiliz Telegraph’ın haberine göre hemen hemen her yaş grubundan 2496 kadın üzerinde yapılan çalışma, kadınların ortalama olarak günde 38 dakika boyunca makyaj yaptığını ortaya koydu.

Makeupbrushes.com'un yaptırdığı araştırmaya katılan kadınların yüzde 41’i makyajlı bir görünümü tercih ettiğini söylerken, yüzde 36’sı makyajla kendini daha profesyonel ve güvenli hissettiğini açıkladı. Kadınların yüzde 15’i ise makyajla daha fazla saygı gördüğünü ve dikkat çektiğini belirtti.

Kadınların büyük çoğunluğu, makyajsız olduklarında sağlık durumları ve hastalıkla ilgili sorulara maruz kaldıklarını ifade etti. Kadınlar, makyajsız göründüklerinde çevrelerinden ‘moralsiz göründükleri’ yönünde yorumlar aldıklarını anlattı.

MAKYAJ KARŞITI HAREKET

Öte yandan ABD'li R&B ve soul şarkıcısı Alicia Keys, artık makyaj yapmayacağını ve bu kararı verdikten sonra kendini daha güzel hissettiğini açıklayarak makyaj karşıtı hareket başlattı.Bir kadının değerinin, yüzündeki makyajla ölçülmeyeceğini söyleyen Keys, yeni şarkısı ‘In Common’ın fotoğraf çekimleri için fotoğraf sanatçısı Paola Kudacki’nin stüdyosuna gittiğinde fotoğrafçının teklifiyle makyajsız olarak objektif karşısına geçti.

Teklife önce tereddütle yaklaşsa da bu ‘fazla gerçek’ haliyle fotoğraf çekimi yapmaya karar verdiğini söyleyen Keys, “Kendimi hiç bu kadar özgür, güçlü ve güzel hissetmemiştim. Nihayet kendimi bulduğumu düşündüm. Kendimi dinledim ve duvarları yıktım” dedi.Bu çekimden sonra Alicia Keys, #NoMakeup adını verdiği hareketi başlattı ve Vanity Fair, Fault gibi dergilere de makyajsız olarak poz verdi.

Bu hareketinin başkalarına da ilham vermesini isteyen Keys, “Umuyorum ki bu bir devrim olsun. Artık cildimi saklamak istemiyorum. Ne yüzümü, ne zihnimi, ne düşüncelerimi, ne hayallerimi, ne yaladığım zorlukları, ne de duygusallığımı… Hiçbir şeyi” şeklinde konuştu.

Alicia Keys'in bu hareketini eşi Swizz Beatz de “Onu ‘makyaja hayır’ hareketinde destekliyor ve tebrik ediyorum” diyerek destekledi.