Siyah ruj kullanacaksanız kıyafetinizin renklerini oldukça sade tutmaya gayret edin. Siyah, beyaz ve gri seçim yapabileceğiniz en kolay tonlardır.

Göz makyajı: Siyah ruj kullanırken göz makyajınızı buna uygun olarak abartısız bir şekilde yapmanız gerekir. Bir partiye ya da eğlenceli bir etkinliğe davetli değilseniz, siyah dudaklara koyu ve yoğun göz makyajı yapmaktan kaçının. Dudaklarınız yeterince ön planda olup zaten dikkat çekecek. Gözlerinize ince bir hat boyunca kedi gözü yapabilir, eyeliner kullanarak kirpik diplerinizden itibaren ince bir sıra boyunca belirginleştirebilirsiniz.

Siyah rengin iyi görünmesi için cilt yüzeyinin de kusursuz olması gerekir. Porselen makyaj siyah ruj için en iyi seçimdir. Mat görünüm veren fondöteni uyguladıktan sonra, pudra ile makyajınızı sabitleyin. Siyah rengi sürmeden önce dudağınızı hazırlayın. Siyah renk diğer renklere göre çok daha fazla hata gösterir. Kurumuş, çatlamış veya soyulan dudaklarda kötü görüntüler oluşturabilir. Bu nedenle ruju sürmeden önce dudaklarınıza yumuşak bir fırça ile peeling yapın. Daha sonra uygun bir nemlendirici ya da dudak balmı ile nemlendirin.